З чого почати закладку виноградника
УРОЖАЙ ЧИ ДЕКОРАТИВНІСТЬ?
Якщо ви прийняли непросте, зважене і, безумовно, правильне рішення вирощувати виноград, то найперше, з чим потрібно визначитися: для чого ви взагалі в це вплутуєтеся, що вас передусім цікавить - урожай чи декоративні якості рослини. Ні для кого не секрет, що абсолютна більшість садівників займаються вирощуванням винограду заради отримання повноцінного якісного врожаю.
Інша частина садівників воліє використовувати високі декоративні якості винограду для прикраси ділянки, створення ажурного притінення місць відпочинку. Для них урожай, його кількість і якість не є основним визначальним фактором - тут підходи до вибору сортів і культивування винограду будуть зовсім іншими.
ДЛЯ СЕБЕ ЧИ НА РЕАЛІЗАЦІЮ?
Якщо ви віддаєте пріоритет урожаю, то наступне запитання, на яке необхідно відповісти: як ви його плануєте використовувати. Виключно для потреб сім'ї? Тоді на вас чекають шокуюче величезні й невимовно смачні грона, ароматні вітамінні дієтичні соки та компоти, вишукані домашні вина власного приготування, які тішать душу й тіло. Краса-то яка! Приблизно такі картини благодаті, що зійшла на вас, уже малює ваша уява. І правильно малює або майже правильно.
Для себе
Для втілення ваших планів достатньо висадити 20-30 кущів різних термінів дозрівання і призначення (столові, універсальні технічні). Сорти «для себе» - це зазвичай перевірені, надійні в плодоносінні, що не вирізняються особливо великими гронами і дуже високими товарними якостями. Тут найважливіше - відмінний смак, висока врожайність у поєднанні з невибагливістю і простотою в догляді.
На реалізацію
Якщо ж у ваші плани входить намір використати основну частину врожаю сонячної ягоди для реалізації, то зазвичай планується висаджувати від 50 до 250 кущів здебільшого надранніх, ранніх і ранньосередніх термінів дозрівання. Далі пріоритет віддається пізнім сортам, але обов'язково чітко співвіднесеним за термінами дозрівання з температурними характеристиками вашої місцевості. Сортам середніх строків дозрівання відводиться незначна частина площі виноградника, бо час їхнього дозрівання збігається з піком максимального насичення ринку виноградом, і навіть за умови вирощування особливо товарних сортів реалізація врожаю протікає мляво через значну конкуренцію.
Сорти для ринку неодмінно мають бути особливо великоплідними, з гарною гроною. Ринкові сорти мають бути неодмінно врожайними, надійними в плодоносінні, а ось смакові якості ягід часто приносяться в жертву відмінному товарному вигляду.
Щодо стійкості до хвороб сортів, призначених для реалізації, єдиної думки немає. Для виноградаря вирощування стійких сортів, звісно, має низку переваг, основна з яких - економічність, тому що знижуються витрати праці та коштів на заходи з профілактики захворювань і боротьбу з хворобами. Урожай виходить більш екологічно чистим, а це благо мали б цінувати і покупці. Однак фактично в нас поки що з точністю до навпаки. Покупець упевнено бере нестійкі, але дуже товарні сорти на кшталт кишмишу Променистого чи Різамату, за найвищими цінами, а трохи менш товарний виноград стійких сортів розпродається за помірними цінами і не так інтенсивно.
Мало того, починає простежуватися дуже тривожна тенденція, коли в гонитві за постійною реалізацією за вигідними цінами звичайні стійкі столові сорти так «накачують» всілякими стимуляторами, підживленнями та іншою хімією, що грона і ягоди виходять просто рекордних розмірів. Ситуація, прямо скажемо, не може викликати оптимізму, особливо у тих, хто цей суперврожай сумнівної якості вживає.
Сорти для ринку повинні добре зберігатися і не пошкоджуватися при транспортуванні. Новинки вельми бажані, але посадковий матеріал завжди досить дорогий, а через невивченість поведінки нових гібридних форм велика ймовірність негативних результатів. Тому виділяти під новинки більшу частину площі виноградника, призначеного для реалізації врожаю, без попередньої перевірки їхніх властивостей і можливостей власники великих плантацій вважають вельми ризикованим.
ВИРОЩУВАННЯ ТА РЕАЛІЗАЦІЯ САДИВНОГО МАТЕРІАЛУ
Однак є можливість спробувати свої сили ще в одній цікавій і часто досить прибутковій сфері діяльності. Багато досвідчених виноградарів поряд із реалізацією врожаю успішно займаються вирощуванням посадкового матеріалу на продаж. Але тут теж є свої складнощі. Річ у тім, що вирощування саджанців добре відомих, перевірених, надійних сортів (читай між рядків: не дуже нових і морально застарілих) стає заняттям малоперспективним через низькі ціни реалізації, що не покривають витрат на вирощування садивного матеріалу, та різке зниження попиту на такі сорти. Постійне ж відстеження і тиражування новинок - надзвичайно дороге заняття і пов'язане з численними складнощами, починаючи з серйозної проблеми практичної неможливості реально працювати виключно в правовому полі через недосконалість законодавства в питаннях розсадництва та закінчуючи прозаїчною «неспроможністю» більшості новинок, що виявляється в процесі їхнього вирощування і розмноження.
Під час закладання виноградника дуже важливо правильно оцінити свої реальні сили і можливості по догляду за рослинами. Підтримувати плантацію в зразковому стані можна лише за розумно обмеженої кількості кущів. Для одних це 20-30 кущів, інші легко потягнуть і 80-100. Найважливіше, щоб робота була в задоволення, приносила позитивні емоції, щоб ви насолоджувалися, не тільки вживаючи виноград, а й заряджалися позитивною енергією, доглядаючи за рослинами. Щодо коштів, то їх необхідно передбачити не тільки на придбання посадкового матеріалу, а й врахувати, що будуть потрібні опори шпалер, шпалерний дріт, добрива, засоби боротьби з хворобами, організація поливу тощо. Одного вашого палкого бажання вирощувати виноград, навіть за наявності чудових саджанців, на жаль, недостатньо. Таким чином, правильне планування кількості кущів і майбутніх обсягів робіт - важливі умови для раціонального закладання виноградника.
ПОМИЛКИ ЗАКЛАДАННЯ ВИНОГРАДНИКА
Помилки іншого роду, найчастіше допущені на стадії закладання виноградника, можуть дуже негативно позначитися надалі. Вони мають довготривалий характер, це «важковаговики», які дуже важко виправити. А якщо й вдається, то потрібні значні матеріальні вкладення, витрати праці й часу (найцінніші й непоправні). І тут не відбудешся одним чи двома сезонами.
Неправильна відстань між кущами і рядами
Припустимо, що під час закладання виноградника ви неправильно спланували відстань між кущами і рядами. Посадити ж хочеться побільше, а місця мало - всі рослини розмістили дуже і дуже щільно. Ростуть кущі - ростуть проблеми, адже кущі заважають один одному. Загущення, хвороби, неможливість отримати гарний урожай.
Далі - більше. Кущі конкурують за живлення, світло, і виноградник, незважаючи на всі ваші зусилля, поступово стає схожим на непрохідну гущавину незайманого лісу. Спроби взяти ситуацію під контроль, використовуючи прийоми дуже жорсткої обрізки, призводять або до сильного пригнічення кущів, або, навпаки, ще більше посилюють ріст, а разом з ним і проблеми. Тепер уже не завжди вдається отримати хоча б стерпний урожай. Нарешті ви усвідомлюєте, що тільки рішення видалити частину кущів у певному порядку буде єдино можливим виходом із цієї ситуації. Але яким же буде важким це рішення!
Неправильно підібрані сорти за термінами дозрівання
Або інший приклад. Через обставини, що склалися, ви неправильно підібрали сорти за термінами дозрівання. Посадили переважно пізні, які не відповідають сумі активних температур у вашій місцевості, і отримали проблеми, як у тому радянському колгоспі, до якого приліпилася назва «Щороку без урожаю».
Перевантаження куща винограду врожаєм
Наприклад, ви дещо перевантажили кущ урожаєм. Замість маси очікуваних звичайних великих грон, отримали грона середніх розмірів із середніми ягодами, та до всього іншого врожай визрів значно пізніше, та й смак, і цукронакопичення в ягодах виявилися, м'яко кажучи, не тими. Неприємно, звісно, але не смертельно: гарно піджививши кущ, не забуваючи про калійні та фосфорні добрива в другій половині вегетації, - це докорінно виправить ситуацію наступного року.